NHA mı TTA mı? Fon Karşılaştırması
NHA (Zurich Yaşam ve Emeklilik A.Ş. Altın Emeklilik Yatırım Fonu) ve TTA (İş Portföy Altın Fonu) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | NHA | TTA | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Günlük | −%0,40 | −%0,46 | −%0,32 |
| 1 hafta | −%0,73 | −%0,70 | −%0,74 |
| 1 ay | −%3,08 | −%2,69 | −%3,05 |
| 3 ay | %2,63 | %2,53 | %2,83 |
| 6 ay | −%4,13 | −%4,11 | −%4,12 |
| Yıl başı | %2,76 | −%3,59 | %2,06 |
| 1 yıl | %12,54 | %6,55 | %12,48 |
| 3 yıl | %249,69 | %206,64 | %236,27 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
NHA ve TTA Karşılaştırması Hakkında
NHA (Zurich Yaşam ve Emeklilik A.Ş. Altın Emeklilik Yatırım Fonu) ve TTA (İş Portföy Altın Fonu) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 10 metrikten 5 tanesinde NHA, 5 tanesinde TTA önde. NHA, NN Hayat ve Emeklilik A.Ş. tarafından yönetilen bir Altın Fonu fonu; TTA ise İş Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Altın Fonu fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: NHA önde (−%0,40 karşısında −%0,46). 1 hafta: TTA önde (−%0,70 karşısında −%0,73). 1 ay: TTA önde (−%2,69 karşısında −%3,08). 3 ay: NHA önde (%2,63 karşısında %2,53). 6 ay: TTA önde (−%4,11 karşısında −%4,13). Yıl başı: NHA önde (%2,76 karşısında −%3,59). 1 yıl: NHA önde (%12,54 karşısında %6,55). 3 yıl: NHA önde (%249,69 karşısında %206,64). Büyüklük (TL): TTA önde (23,7 milyar karşısında 21 milyar). Yatırımcı: TTA önde (223.625 karşısında 117.735).
Sık Sorulan Sorular
NHA mı TTA mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana NHA %2,76, TTA −%3,59 getiri sağladı; son 1 yılda NHA %12,54, TTA %6,55. Son 1 ayda NHA −%3,08, TTA −%2,69. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
NHA ve TTA hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla NHA fonunun büyüklüğü 21 milyar TL ve 117.735 yatırımcısı, TTA fonunun büyüklüğü 23,7 milyar TL ve 223.625 yatırımcısı var. Büyüklükte TTA, yatırımcı sayısında TTA önde.
NHA ve TTA fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
NHA fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 6, TTA fonunun 6. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.