GTA mı TTA mı? Fon Karşılaştırması
GTA (Garanti Portföy Altın Fonu) ve TTA (İş Portföy Altın Fonu) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | GTA | TTA | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Günlük | −%0,16 | −%0,46 | −%0,32 |
| 1 hafta | −%0,70 | −%0,70 | −%0,74 |
| 1 ay | −%3,06 | −%2,69 | −%3,05 |
| 3 ay | %2,81 | %2,53 | %2,83 |
| 6 ay | −%4,06 | −%4,11 | −%4,12 |
| Yıl başı | %2,34 | −%3,59 | %2,06 |
| 1 yıl | %12,48 | %6,55 | %12,48 |
| 3 yıl | %214,38 | %206,64 | %236,27 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
GTA ve TTA Karşılaştırması Hakkında
GTA (Garanti Portföy Altın Fonu) ve TTA (İş Portföy Altın Fonu) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 10 metrikten 6 tanesinde GTA, 4 tanesinde TTA önde. GTA, Garanti Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Altın Fonu fonu; TTA ise İş Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Altın Fonu fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: GTA önde (−%0,16 karşısında −%0,46). 1 hafta: TTA önde (−%0,70 karşısında −%0,70). 1 ay: TTA önde (−%2,69 karşısında −%3,06). 3 ay: GTA önde (%2,81 karşısında %2,53). 6 ay: GTA önde (−%4,06 karşısında −%4,11). Yıl başı: GTA önde (%2,34 karşısında −%3,59). 1 yıl: GTA önde (%12,48 karşısında %6,55). 3 yıl: GTA önde (%214,38 karşısında %206,64). Büyüklük (TL): TTA önde (23,7 milyar karşısında 22,2 milyar). Yatırımcı: TTA önde (223.625 karşısında 70.985).
Sık Sorulan Sorular
GTA mı TTA mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana GTA %2,34, TTA −%3,59 getiri sağladı; son 1 yılda GTA %12,48, TTA %6,55. Son 1 ayda GTA −%3,06, TTA −%2,69. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
GTA ve TTA hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla GTA fonunun büyüklüğü 22,2 milyar TL ve 70.985 yatırımcısı, TTA fonunun büyüklüğü 23,7 milyar TL ve 223.625 yatırımcısı var. Büyüklükte TTA, yatırımcı sayısında TTA önde.
GTA ve TTA fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
GTA fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 6, TTA fonunun 6. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.