GTA mı NHA mı? Fon Karşılaştırması
GTA (Garanti Portföy Altın Fonu) ve NHA (Zurich Yaşam ve Emeklilik A.Ş. Altın Emeklilik Yatırım Fonu) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | GTA | NHA | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Günlük | −%0,16 | −%0,40 | −%0,32 |
| 1 hafta | −%0,70 | −%0,73 | −%0,74 |
| 1 ay | −%3,06 | −%3,08 | −%3,05 |
| 3 ay | %2,81 | %2,63 | %2,83 |
| 6 ay | −%4,06 | −%4,13 | −%4,12 |
| Yıl başı | %2,34 | %2,76 | %2,06 |
| 1 yıl | %12,48 | %12,54 | %12,48 |
| 3 yıl | %214,38 | %249,69 | %236,27 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
GTA ve NHA Karşılaştırması Hakkında
GTA (Garanti Portföy Altın Fonu) ve NHA (Zurich Yaşam ve Emeklilik A.Ş. Altın Emeklilik Yatırım Fonu) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 10 metrikten 6 tanesinde GTA, 4 tanesinde NHA önde. GTA, Garanti Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Altın Fonu fonu; NHA ise NN Hayat ve Emeklilik A.Ş. tarafından yönetilen bir Altın Fonu fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: GTA önde (−%0,16 karşısında −%0,40). 1 hafta: GTA önde (−%0,70 karşısında −%0,73). 1 ay: GTA önde (−%3,06 karşısında −%3,08). 3 ay: GTA önde (%2,81 karşısında %2,63). 6 ay: GTA önde (−%4,06 karşısında −%4,13). Yıl başı: NHA önde (%2,76 karşısında %2,34). 1 yıl: NHA önde (%12,54 karşısında %12,48). 3 yıl: NHA önde (%249,69 karşısında %214,38). Büyüklük (TL): GTA önde (22,2 milyar karşısında 21 milyar). Yatırımcı: NHA önde (117.735 karşısında 70.985).
Sık Sorulan Sorular
GTA mı NHA mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana GTA %2,34, NHA %2,76 getiri sağladı; son 1 yılda GTA %12,48, NHA %12,54. Son 1 ayda GTA −%3,06, NHA −%3,08. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
GTA ve NHA hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla GTA fonunun büyüklüğü 22,2 milyar TL ve 70.985 yatırımcısı, NHA fonunun büyüklüğü 21 milyar TL ve 117.735 yatırımcısı var. Büyüklükte GTA, yatırımcı sayısında NHA önde.
GTA ve NHA fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
GTA fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 6, NHA fonunun 6. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.