EVM mi RPM mi? Fon Karşılaştırması
EVM (Deniz Portföy Enerji ve Madencilik Sektörü Değişken Fon) ve RPM (Rota Portföy İlaç ve Medikal Teknolojileri Değişken Fon) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | EVM | RPM | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Günlük | −%1,41 | %1,60 | −%1,41 |
| 1 hafta | %0,14 | %1,83 | −%0,69 |
| 1 ay | −%2,07 | −%0,51 | −%3,96 |
| 3 ay | %2,02 | %0,28 | −%1,43 |
| 6 ay | %1,48 | %12,95 | %1,85 |
| Yıl başı | %8,85 | %24,30 | %17,97 |
| 1 yıl | — | %34,12 | %23,69 |
| 3 yıl | — | %146,59 | %149,99 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
EVM ve RPM Karşılaştırması Hakkında
EVM (Deniz Portföy Enerji ve Madencilik Sektörü Değişken Fon) ve RPM (Rota Portföy İlaç ve Medikal Teknolojileri Değişken Fon) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 8 metrikten 2 tanesinde EVM, 6 tanesinde RPM önde. EVM, Deniz Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Değişken Fon fonu; RPM ise Rota Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Değişken Fon fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: RPM önde (%1,60 karşısında −%1,41). 1 hafta: RPM önde (%1,83 karşısında %0,14). 1 ay: RPM önde (−%0,51 karşısında −%2,07). 3 ay: EVM önde (%2,02 karşısında %0,28). 6 ay: RPM önde (%12,95 karşısında %1,48). Yıl başı: RPM önde (%24,30 karşısında %8,85). Büyüklük (TL): EVM önde (57,5 milyon karşısında 54,2 milyon). Yatırımcı: RPM önde (2.184 karşısında 512).
Sık Sorulan Sorular
EVM mı RPM mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana EVM %8,85, RPM %24,30 getiri sağladı; son 1 yılda EVM —, RPM %34,12. Son 1 ayda EVM −%2,07, RPM −%0,51. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
EVM ve RPM hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla EVM fonunun büyüklüğü 57,5 milyon TL ve 512 yatırımcısı, RPM fonunun büyüklüğü 54,2 milyon TL ve 2.184 yatırımcısı var. Büyüklükte EVM, yatırımcı sayısında RPM önde.
EVM ve RPM fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
EVM fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 6, RPM fonunun 6. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.