EVM mi GZY mi? Fon Karşılaştırması
EVM (Deniz Portföy Enerji ve Madencilik Sektörü Değişken Fon) ve GZY (Garanti Portföy Turizm ve Seyahat Sektörü Değişken Fon) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | EVM | GZY | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Günlük | −%1,41 | %0,44 | −%1,41 |
| 1 hafta | %0,14 | %0,61 | −%0,69 |
| 1 ay | −%2,07 | −%0,94 | −%3,96 |
| 3 ay | %2,02 | −%7,35 | −%1,43 |
| 6 ay | %1,48 | %4,06 | %1,85 |
| Yıl başı | %8,85 | %3,11 | %17,97 |
| 1 yıl | — | %13,73 | %23,69 |
| 3 yıl | — | %145,46 | %149,99 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
EVM ve GZY Karşılaştırması Hakkında
EVM (Deniz Portföy Enerji ve Madencilik Sektörü Değişken Fon) ve GZY (Garanti Portföy Turizm ve Seyahat Sektörü Değişken Fon) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 8 metrikten 3 tanesinde EVM, 5 tanesinde GZY önde. EVM, Deniz Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Değişken Fon fonu; GZY ise Garanti Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Değişken Fon fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: GZY önde (%0,44 karşısında −%1,41). 1 hafta: GZY önde (%0,61 karşısında %0,14). 1 ay: GZY önde (−%0,94 karşısında −%2,07). 3 ay: EVM önde (%2,02 karşısında −%7,35). 6 ay: GZY önde (%4,06 karşısında %1,48). Yıl başı: EVM önde (%8,85 karşısında %3,11). Büyüklük (TL): EVM önde (57,5 milyon karşısında 54,4 milyon). Yatırımcı: GZY önde (1.967 karşısında 512).
Sık Sorulan Sorular
EVM mı GZY mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana EVM %8,85, GZY %3,11 getiri sağladı; son 1 yılda EVM —, GZY %13,73. Son 1 ayda EVM −%2,07, GZY −%0,94. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
EVM ve GZY hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla EVM fonunun büyüklüğü 57,5 milyon TL ve 512 yatırımcısı, GZY fonunun büyüklüğü 54,4 milyon TL ve 1.967 yatırımcısı var. Büyüklükte EVM, yatırımcı sayısında GZY önde.
EVM ve GZY fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
EVM fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 6, GZY fonunun 6. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.