Yatırımcı.AI

PTS mi VMV mi? Fon Karşılaştırması

PTS (QNB Portföy Para Piyasası Serbest (TL) Fon) ve VMV (Vega Portföy Mavi Serbest Fon) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.

PTSVMV

10.000 TL Yatırsaydınız

Metrik Karşılaştırması

PTS mi VMV mi? Fon Karşılaştırması
MetrikPTSVMVKategori medyanı
Günlük%0,29%0,27%0,16
1 hafta%0,67%0,65%0,46
1 ay%3,04%2,96%1,10
3 ay%9,61%9,62%3,53
6 ay%21,48%20,95%8,53
Yıl başı%37,30%37,47%16,18
1 yıl%45,83%46,67%19,94
3 yıl—%62,29%103,56
Getiriler 2 Kasım 2026 tarihli fiyatlara göre; getirisi yüksek, risk değeri düşük olan fon önde sayılır.

Popüler Karşılaştırmalar

Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları

İlgili Sayfalar

PTS ve VMV Karşılaştırması Hakkında

PTS (QNB Portföy Para Piyasası Serbest (TL) Fon) ve VMV (Vega Portföy Mavi Serbest Fon) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 9 metrikten 5 tanesinde PTS, 4 tanesinde VMV önde. PTS, QNB Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu; VMV ise Vega Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu.

Öne çıkanlar: Günlük: PTS önde (%0,29 karşısında %0,27). 1 hafta: PTS önde (%0,67 karşısında %0,65). 1 ay: PTS önde (%3,04 karşısında %2,96). 3 ay: VMV önde (%9,62 karşısında %9,61). 6 ay: PTS önde (%21,48 karşısında %20,95). Yıl başı: VMV önde (%37,47 karşısında %37,30). 1 yıl: VMV önde (%46,67 karşısında %45,83). Büyüklük (TL): VMV önde (7,8 milyar karşısında 7,7 milyar). Yatırımcı: PTS önde (980 karşısında 96).

Sık Sorulan Sorular

Yıl başından bu yana PTS %37,30, VMV %37,47 getiri sağladı; son 1 yılda PTS %45,83, VMV %46,67. Son 1 ayda PTS %3,04, VMV %2,96. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.

2 Kasım 2026 itibarıyla PTS fonunun büyüklüğü 7,7 milyar TL ve 980 yatırımcısı, VMV fonunun büyüklüğü 7,8 milyar TL ve 96 yatırımcısı var. Büyüklükte VMV, yatırımcı sayısında PTS önde.

PTS fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 2, VMV fonunun 2. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.