MCU mu PPS mi? Fon Karşılaştırması
MCU (Azimut Portföy Mutlak Getiri Hedefli Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) ve PPS (Phillip Portföy Birinci Serbest Fon) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | MCU | PPS | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Bugün (tahmin) | −%1,53 | — | −%0,23 |
| Günlük | −%0,54 | −%5,12 | %0,20 |
| 1 hafta | %0,02 | −%4,68 | %0,47 |
| 1 ay | %2,79 | %21,94 | %1,35 |
| 3 ay | %7,86 | %14,14 | %3,70 |
| 6 ay | %18,18 | −%0,65 | %8,84 |
| Yıl başı | %36,40 | %10,06 | %16,33 |
| 1 yıl | %33,44 | %18,01 | %20,23 |
| 3 yıl | — | %211,50 | %103,91 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
MCU ve PPS Karşılaştırması Hakkında
MCU (Azimut Portföy Mutlak Getiri Hedefli Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) ve PPS (Phillip Portföy Birinci Serbest Fon) fonlarının 3 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 10 metrikten 7 tanesinde MCU, 3 tanesinde PPS önde. MCU, Azimut Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu; PPS ise Phillip Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: MCU önde (−%0,54 karşısında −%5,12). 1 hafta: MCU önde (%0,02 karşısında −%4,68). 1 ay: PPS önde (%21,94 karşısında %2,79). 3 ay: PPS önde (%14,14 karşısında %7,86). 6 ay: MCU önde (%18,18 karşısında −%0,65). Yıl başı: MCU önde (%36,40 karşısında %10,06). 1 yıl: MCU önde (%33,44 karşısında %18,01). Büyüklük (TL): MCU önde (424,2 milyon karşısında 422,6 milyon). Yatırımcı: PPS önde (1.445 karşısında 162). Risk: MCU önde (2 karşısında 7).
Sık Sorulan Sorular
MCU mı PPS mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana MCU %36,40, PPS %10,06 getiri sağladı; son 1 yılda MCU %33,44, PPS %18,01. Son 1 ayda MCU %2,79, PPS %21,94. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
MCU ve PPS hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
3 Kasım 2026 itibarıyla MCU fonunun büyüklüğü 424,2 milyon TL ve 162 yatırımcısı, PPS fonunun büyüklüğü 422,6 milyon TL ve 1.445 yatırımcısı var. Büyüklükte MCU, yatırımcı sayısında PPS önde.
MCU ve PPS fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
MCU fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 2, PPS fonunun 7. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.