MCU mu PPV mi? Fon Karşılaştırması
MCU (Azimut Portföy Mutlak Getiri Hedefli Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) ve PPV (Aktif Portföy Para Piyasası Serbest (TL) Fon) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | MCU | PPV | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Bugün (tahmin) | %1,06 | — | %0,24 |
| Günlük | %0,48 | %0,29 | %0,16 |
| 1 hafta | %0,95 | %0,66 | %0,46 |
| 1 ay | %3,34 | %3,03 | %1,10 |
| 3 ay | %8,45 | %9,61 | %3,53 |
| 6 ay | %18,88 | %21,55 | %8,53 |
| Yıl başı | %37,13 | %23,64 | %16,14 |
| 1 yıl | %34,16 | — | %19,94 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
MCU ve PPV Karşılaştırması Hakkında
MCU (Azimut Portföy Mutlak Getiri Hedefli Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) ve PPV (Aktif Portföy Para Piyasası Serbest (TL) Fon) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 8 metrikten 5 tanesinde MCU, 3 tanesinde PPV önde. MCU, Azimut Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu; PPV ise Aktif Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: MCU önde (%0,48 karşısında %0,29). 1 hafta: MCU önde (%0,95 karşısında %0,66). 1 ay: MCU önde (%3,34 karşısında %3,03). 3 ay: PPV önde (%9,61 karşısında %8,45). 6 ay: PPV önde (%21,55 karşısında %18,88). Yıl başı: MCU önde (%37,13 karşısında %23,64). Büyüklük (TL): PPV önde (431,9 milyon karşısında 426,6 milyon). Yatırımcı: MCU önde (162 karşısında 158).
Sık Sorulan Sorular
MCU mı PPV mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana MCU %37,13, PPV %23,64 getiri sağladı; son 1 yılda MCU %34,16, PPV —. Son 1 ayda MCU %3,34, PPV %3,03. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
MCU ve PPV hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla MCU fonunun büyüklüğü 426,6 milyon TL ve 162 yatırımcısı, PPV fonunun büyüklüğü 431,9 milyon TL ve 158 yatırımcısı var. Büyüklükte PPV, yatırımcı sayısında MCU önde.
MCU ve PPV fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
MCU fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 2, PPV fonunun 2. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.