BMU mu MTF mi? Fon Karşılaştırması
BMU (Bulls Portföy Mutlak Getiri Hedefli Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) ve MTF (MT Portföy Birinci İstatistiksel Arbitraj Hisse Senedi Serbest (TL) Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
BMU fonunun tasfiyesine SPK’nın 17 Eylül 2026 tarihli 2026/60 sayılı bülteniyle karar verildi; fonda alım ve iade talimatı gerçekleştirilmiyor. Bu karşılaştırmadaki getirileri TEFAS’ta açıklanan son fiyata (2 Kasım 2026) göredir. BMU fon sayfası · SPK bülteni 2026/60 · Tasfiye edilen fonlar listesi
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | BMU | MTF | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Bugün (tahmin) | — | %1,97 | %1,39 |
| Günlük | %0,25 | −%2,16 | %0,16 |
| 1 hafta | %0,57 | −%1,61 | %0,46 |
| 1 ay | −%98,86 | −%6,58 | %1,10 |
| 3 ay | −%99,19 | −%11,51 | %3,53 |
| 6 ay | −%98,21 | −%4,63 | %8,53 |
| Yıl başı | −%96,17 | %5,10 | %16,18 |
| 1 yıl | −%97,09 | %10,07 | %19,94 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
BMU ve MTF Karşılaştırması Hakkında
BMU (Bulls Portföy Mutlak Getiri Hedefli Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) ve MTF (MT Portföy Birinci İstatistiksel Arbitraj Hisse Senedi Serbest (TL) Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 9 metrikten 3 tanesinde BMU, 6 tanesinde MTF önde. BMU, Bulls Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu; MTF ise MT Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: BMU önde (%0,25 karşısında −%2,16). 1 hafta: BMU önde (%0,57 karşısında −%1,61). 1 ay: MTF önde (−%6,58 karşısında −%98,86). 3 ay: MTF önde (−%11,51 karşısında −%99,19). 6 ay: MTF önde (−%4,63 karşısında −%98,21). Yıl başı: MTF önde (%5,10 karşısında −%96,17). 1 yıl: MTF önde (%10,07 karşısında −%97,09). Büyüklük (TL): MTF önde (1,1 milyon karşısında 1 milyon). Yatırımcı: BMU önde (1.901 karşısında 20).
Sık Sorulan Sorular
BMU mı MTF mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana BMU −%96,17, MTF %5,10 getiri sağladı; son 1 yılda BMU −%97,09, MTF %10,07. Son 1 ayda BMU −%98,86, MTF −%6,58. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
BMU ve MTF hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla BMU fonunun büyüklüğü 1 milyon TL ve 1.901 yatırımcısı, MTF fonunun büyüklüğü 1,1 milyon TL ve 20 yatırımcısı var. Büyüklükte MTF, yatırımcı sayısında BMU önde.
BMU ve MTF fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
BMU fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 7, MTF fonunun 7. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.