Yatırımcı.AI

CIMSA vs CMENT Karşılaştırması

CIMSA ve CMENT hisselerinin fiyat, piyasa değeri, değerleme, kârlılık ve borçluluk metrikleri yan yana.

CIMSACMENT
HisseFon

10.000 TL Yatırsaydınız

Metrik Karşılaştırması

CIMSA vs CMENT Karşılaştırması
MetrikCIMSACMENTSektör medyanı
Son fiyat (TL)39,46215,0011,59
Günlük değişim%1,28−%1,83−%2,74
Piyasa değeri37,3 milyar TL18,7 milyar TL4,3 milyar TL
F/K7,8219,0827,71
PD/DD0,901,030,71
Temettü verimi%1,50%1,67%2,07
Özsermaye kârlılığı%11,48%6,13%0,58
Fiili dolaşım oranı%36,09%2,61%26,66
Oranlar son açıklanan finansal tablolara göre hesaplanır.

Popüler Karşılaştırmalar

İlgili Sayfalar

CIMSA ve CMENT Karşılaştırması Hakkında

CIMSA (Cimsa) ve CMENT (Cimentas) hisselerinin 2 Kas 2026 12:48 itibarıyla fiyatı, piyasa değeri, değerleme çarpanları, kârlılık ve borçluluk oranları yan yana. Karşılaştırılan 17 metrikten 11 tanesinde CIMSA, 6 tanesinde CMENT önde.

Öne çıkanlar: Günlük değişim: CIMSA önde (%1,28 karşısında −%1,83). Piyasa değeri: CIMSA önde (37,3 milyar TL karşısında 18,7 milyar TL). F/K: CIMSA önde (7,82 karşısında 19,08). PD/DD: CIMSA önde (0,90 karşısında 1,03). FD/FAVÖK: CIMSA önde (7,68 karşısında 8,67). FD/Satışlar: CIMSA önde (1,50 karşısında 2,44). Temettü verimi: CMENT önde (%1,67 karşısında %1,50). Brüt kâr marjı: CIMSA önde (%18,77 karşısında %9,20).

Sık Sorulan Sorular

F/K oranına göre CIMSA daha ucuz (7,82 karşısında 19,08); PD/DD oranına göre CIMSA daha düşük çarpanla işlem görüyor (0,90 karşısında 1,03).

Yıllık net kâr marjı CIMSA için %10,52, CMENT için %6,70; özsermaye kârlılığı CIMSA için %11,48, CMENT için %6,13.

Kaldıraç oranı CIMSA için 51,68, CMENT için 25,65; net borç/FAVÖK CIMSA için 3,14, CMENT için −0,48. Düşük değer daha az borçluluk anlamına gelir.

Fiyat ve piyasa değeri 15 dakika gecikmeli Borsa İstanbul verisinden, oranlar şirketlerin KAP’a açıkladığı son finansal tablolardan hesaplanır. Bankalar ve sigorta şirketleri için bazı oranlar tanımlı değildir.