MUT mi PSR mi? Fon Karşılaştırması
MUT (Garanti Portföy Mutlak Getiri Hedefli Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) ve PSR (Pardus Portföy Sanayi Şirketleri Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
PSR fonunun tasfiyesine SPK’nın 17 Eylül 2026 tarihli 2026/60 sayılı bülteniyle karar verildi; fonda alım ve iade talimatı gerçekleştirilmiyor. Bu karşılaştırmadaki getirileri TEFAS’ta açıklanan son fiyata (2 Kasım 2026) göredir. PSR fon sayfası · SPK bülteni 2026/60 · Tasfiye edilen fonlar listesi
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | MUT | PSR | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Bugün (tahmin) | %0,80 | — | %1,39 |
| Günlük | −%0,34 | −%1,89 | %0,16 |
| 1 hafta | %0,30 | −%1,17 | %0,46 |
| 1 ay | %2,34 | −%99,87 | %1,10 |
| 3 ay | %8,00 | −%99,92 | %3,53 |
| 6 ay | %17,32 | −%99,96 | %8,53 |
| Yıl başı | %25,51 | −%99,93 | %16,18 |
| 1 yıl | %32,32 | −%99,91 | %19,94 |
| 3 yıl | %23,37 | — | %103,56 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
MUT ve PSR Karşılaştırması Hakkında
MUT (Garanti Portföy Mutlak Getiri Hedefli Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) ve PSR (Pardus Portföy Sanayi Şirketleri Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 10 metrikten 10 tanesinde MUT, 0 tanesinde PSR önde. MUT, Garanti Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu; PSR ise Pardus Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: MUT önde (−%0,34 karşısında −%1,89). 1 hafta: MUT önde (%0,30 karşısında −%1,17). 1 ay: MUT önde (%2,34 karşısında −%99,87). 3 ay: MUT önde (%8,00 karşısında −%99,92). 6 ay: MUT önde (%17,32 karşısında −%99,96). Yıl başı: MUT önde (%25,51 karşısında −%99,93). 1 yıl: MUT önde (%32,32 karşısında −%99,91). Büyüklük (TL): MUT önde (713,8 milyon karşısında 1 milyon). Yatırımcı: MUT önde (1.409 karşısında 45). Risk: MUT önde (2 karşısında 7).
Sık Sorulan Sorular
MUT mı PSR mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana MUT %25,51, PSR −%99,93 getiri sağladı; son 1 yılda MUT %32,32, PSR −%99,91. Son 1 ayda MUT %2,34, PSR −%99,87. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
MUT ve PSR hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla MUT fonunun büyüklüğü 713,8 milyon TL ve 1.409 yatırımcısı, PSR fonunun büyüklüğü 1 milyon TL ve 45 yatırımcısı var. Büyüklükte MUT, yatırımcı sayısında MUT önde.
MUT ve PSR fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
MUT fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 2, PSR fonunun 7. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.