Yatırımcı.AI

MPL mi PTP mi? Fon Karşılaştırması

MPL (MT Portföy Para Piyasası (TL) Fonu) ve PTP (Ahlatcı Portföy Para Piyasası (TL) Fonu) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.

MPLPTP

10.000 TL Yatırsaydınız

Metrik Karşılaştırması

MPL mi PTP mi? Fon Karşılaştırması
MetrikMPLPTPKategori medyanı
Günlük%0,26%0,30%0,29
1 hafta%0,58−%0,53%0,68
1 ay%2,97%1,87%3,04
3 ay%9,55%8,35%9,49
6 ay%18,33%19,71%21,05
Yıl başı%36,48%27,07%36,77
1 yıl%45,78—%45,27
Getiriler 2 Kasım 2026 tarihli fiyatlara göre; getirisi yüksek, risk değeri düşük olan fon önde sayılır.

Popüler Karşılaştırmalar

Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları

İlgili Sayfalar

MPL ve PTP Karşılaştırması Hakkında

MPL (MT Portföy Para Piyasası (TL) Fonu) ve PTP (Ahlatcı Portföy Para Piyasası (TL) Fonu) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 9 metrikten 5 tanesinde MPL, 4 tanesinde PTP önde. MPL, MT Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Para Piyasası Fonu fonu; PTP ise Ahlatcı Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Para Piyasası Fonu fonu.

Öne çıkanlar: Günlük: PTP önde (%0,30 karşısında %0,26). 1 hafta: MPL önde (%0,58 karşısında −%0,53). 1 ay: MPL önde (%2,97 karşısında %1,87). 3 ay: MPL önde (%9,55 karşısında %8,35). 6 ay: PTP önde (%19,71 karşısında %18,33). Yıl başı: MPL önde (%36,48 karşısında %27,07). Büyüklük (TL): PTP önde (105 milyon karşısında 81,3 milyon). Yatırımcı: MPL önde (479 karşısında 317). Risk: PTP önde (1 karşısında 2).

Sık Sorulan Sorular

Yıl başından bu yana MPL %36,48, PTP %27,07 getiri sağladı; son 1 yılda MPL %45,78, PTP —. Son 1 ayda MPL %2,97, PTP %1,87. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.

2 Kasım 2026 itibarıyla MPL fonunun büyüklüğü 81,3 milyon TL ve 479 yatırımcısı, PTP fonunun büyüklüğü 105 milyon TL ve 317 yatırımcısı var. Büyüklükte PTP, yatırımcı sayısında MPL önde.

MPL fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 2, PTP fonunun 1. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.