FRC mi PBE mi? Fon Karşılaştırması
FRC (Fonmap Portföy Birinci Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) ve PBE (Pusula Portföy Batı Serbest Fon) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
PBE fonunun tasfiyesine, kurucusunun faaliyetlerini geçici olarak durduran SPK’nın 26 Ekim 2026 tarihli 2026/75 sayılı bülteniyle karar verildi; fonda alım ve iade talimatı gerçekleştirilmiyor, tasfiye usulü henüz açıklanmadı. Bu karşılaştırmadaki getirileri TEFAS’ta açıklanan son fiyata (19 Ekim 2026) göredir. PBE fon sayfası · SPK bülteni 2026/75 · Tasfiye edilen fonlar listesi
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | FRC | PBE | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Bugün (tahmin) | %2,41 | — | %1,53 |
| Günlük | −%2,76 | %2,44 | %0,16 |
| 1 hafta | −%3,32 | %4,48 | %0,46 |
| 1 ay | −%20,89 | %13,54 | %1,10 |
| 3 ay | −%55,13 | %34,74 | %3,53 |
| 6 ay | −%62,41 | %94,16 | %8,53 |
| Yıl başı | −%49,31 | %174,17 | %16,18 |
| 1 yıl | −%50,88 | %250,51 | %19,94 |
| 3 yıl | — | −%2,34 | %103,56 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
FRC ve PBE Karşılaştırması Hakkında
FRC (Fonmap Portföy Birinci Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) ve PBE (Pusula Portföy Batı Serbest Fon) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 10 metrikten 2 tanesinde FRC, 8 tanesinde PBE önde. FRC, Foneva Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu; PBE ise Pusula Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: PBE önde (%2,44 karşısında −%2,76). 1 hafta: PBE önde (%4,48 karşısında −%3,32). 1 ay: PBE önde (%13,54 karşısında −%20,89). 3 ay: PBE önde (%34,74 karşısında −%55,13). 6 ay: PBE önde (%94,16 karşısında −%62,41). Yıl başı: PBE önde (%174,17 karşısında −%49,31). 1 yıl: PBE önde (%250,51 karşısında −%50,88). Büyüklük (TL): PBE önde (28,2 milyon karşısında 27,2 milyon). Yatırımcı: FRC önde (135 karşısında 11). Risk: FRC önde (6 karşısında 7).
Sık Sorulan Sorular
FRC mı PBE mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana FRC −%49,31, PBE %174,17 getiri sağladı; son 1 yılda FRC −%50,88, PBE %250,51. Son 1 ayda FRC −%20,89, PBE %13,54. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
FRC ve PBE hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla FRC fonunun büyüklüğü 27,2 milyon TL ve 135 yatırımcısı, PBE fonunun büyüklüğü 28,2 milyon TL ve 11 yatırımcısı var. Büyüklükte PBE, yatırımcı sayısında FRC önde.
FRC ve PBE fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
FRC fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 6, PBE fonunun 7. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.