FPZ mi YP4 mü? Fon Karşılaştırması
FPZ (QNB Portföy Birinci Serbest (Döviz) Fon) ve YP4 (Yapı Kredi Portföy Feriköy Serbest (Döviz) Fon) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | FPZ | YP4 | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Günlük | %0,17 | %0,18 | %0,16 |
| 1 hafta | %0,49 | %0,50 | %0,46 |
| 1 ay | %2,01 | %1,99 | %1,10 |
| 3 ay | %6,07 | %6,09 | %3,53 |
| 6 ay | %12,62 | %12,67 | %8,53 |
| Yıl başı | %19,55 | %19,47 | %16,14 |
| 1 yıl | %23,04 | %22,88 | %19,94 |
| 3 yıl | %99,67 | %96,64 | %103,56 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
FPZ ve YP4 Karşılaştırması Hakkında
FPZ (QNB Portföy Birinci Serbest (Döviz) Fon) ve YP4 (Yapı Kredi Portföy Feriköy Serbest (Döviz) Fon) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 10 metrikten 5 tanesinde FPZ, 5 tanesinde YP4 önde. FPZ, QNB Finans Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu; YP4 ise Yapı Kredi Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: YP4 önde (%0,18 karşısında %0,17). 1 hafta: YP4 önde (%0,50 karşısında %0,49). 1 ay: FPZ önde (%2,01 karşısında %1,99). 3 ay: YP4 önde (%6,09 karşısında %6,07). 6 ay: YP4 önde (%12,67 karşısında %12,62). Yıl başı: FPZ önde (%19,55 karşısında %19,47). 1 yıl: FPZ önde (%23,04 karşısında %22,88). 3 yıl: FPZ önde (%99,67 karşısında %96,64). Büyüklük (TL): FPZ önde (137 milyar karşısında 135,5 milyar). Yatırımcı: YP4 önde (28.347 karşısında 19.369).
Sık Sorulan Sorular
FPZ mı YP4 mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana FPZ %19,55, YP4 %19,47 getiri sağladı; son 1 yılda FPZ %23,04, YP4 %22,88. Son 1 ayda FPZ %2,01, YP4 %1,99. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
FPZ ve YP4 hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla FPZ fonunun büyüklüğü 137 milyar TL ve 19.369 yatırımcısı, YP4 fonunun büyüklüğü 135,5 milyar TL ve 28.347 yatırımcısı var. Büyüklükte FPZ, yatırımcı sayısında YP4 önde.
FPZ ve YP4 fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
FPZ fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden —, YP4 fonunun —. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.