ESP mi HVA mı? Fon Karşılaştırması
ESP (Aura Portföy Emtia Serbest Fon) ve HVA (Hedef Portföy Ece Hisse Senedi Serbest (TL) Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
HVA fonunun tasfiyesine SPK’nın 17 Eylül 2026 tarihli 2026/60 sayılı bülteniyle karar verildi; fonda alım ve iade talimatı gerçekleştirilmiyor. Bu karşılaştırmadaki getirileri TEFAS’ta açıklanan son fiyata (2 Kasım 2026) göredir. HVA fon sayfası · SPK bülteni 2026/60 · Tasfiye edilen fonlar listesi
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | ESP | HVA | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Günlük | −%9,64 | %0,01 | %0,16 |
| 1 hafta | −%8,73 | −%0,32 | %0,46 |
| 1 ay | −%33,32 | %676,62 | %1,10 |
| 3 ay | −%54,08 | −%95,07 | %3,53 |
| 6 ay | −%65,92 | −%93,77 | %8,53 |
| Yıl başı | −%78,73 | −%72,09 | %16,18 |
| 1 yıl | −%82,13 | −%85,63 | %19,94 |
| 3 yıl | −%85,78 | %44,62 | %103,56 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
ESP ve HVA Karşılaştırması Hakkında
ESP (Aura Portföy Emtia Serbest Fon) ve HVA (Hedef Portföy Ece Hisse Senedi Serbest (TL) Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 10 metrikten 5 tanesinde ESP, 5 tanesinde HVA önde. ESP, Aura Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu; HVA ise Hedef Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: HVA önde (%0,01 karşısında −%9,64). 1 hafta: HVA önde (−%0,32 karşısında −%8,73). 1 ay: HVA önde (%676,62 karşısında −%33,32). 3 ay: ESP önde (−%54,08 karşısında −%95,07). 6 ay: ESP önde (−%65,92 karşısında −%93,77). Yıl başı: HVA önde (−%72,09 karşısında −%78,73). 1 yıl: ESP önde (−%82,13 karşısında −%85,63). 3 yıl: HVA önde (%44,62 karşısında −%85,78). Büyüklük (TL): ESP önde (11,2 milyon karşısında 11,1 milyon). Yatırımcı: ESP önde (209 karşısında 16).
Sık Sorulan Sorular
ESP mı HVA mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana ESP −%78,73, HVA −%72,09 getiri sağladı; son 1 yılda ESP −%82,13, HVA −%85,63. Son 1 ayda ESP −%33,32, HVA %676,62. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
ESP ve HVA hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla ESP fonunun büyüklüğü 11,2 milyon TL ve 209 yatırımcısı, HVA fonunun büyüklüğü 11,1 milyon TL ve 16 yatırımcısı var. Büyüklükte ESP, yatırımcı sayısında ESP önde.
ESP ve HVA fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
ESP fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 7, HVA fonunun 7. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.